Çarşamba, Mayıs 09, 2012

MODA | Benim stil ikonum

        
Bence bir ikon işte tam da böyle olmalı. Stil sahibi ama her şeyden önce duruş sahibi. Tüm gizemi doğallığında.


Bir kadına zarafetten daha çok yakışanı var mı. Bir ikon, bir kadın işte aynen böyle zarif olmalı. Üzerinde eğreti durmamalı ama. Taşımalı zarafeti her haliyle, oturtmalı üstüne, işlemiş olmalı içine...


Bazen akışında olmalı her şey evet. Her an bir kontrol halinde zaten bozulur samimiyet. Bir ikon içinde birçok cevher taşımalı. Zarafet hep olmalı ama boşvermişlik bile yakışmalı. Bu salaş hava bile Audrey'de olduğu gibi tıpkı, eğreti durmamalı.


Baktığında hep güzel yanları görülebilmeli bir ikonun. Ama hiçbir zaman gözünü yormamalı, uğraştırmadan yapabilmeli bunu. Mesela Audrey Hepburn'ün hemen göze çarpan incecik beli ve o dolgun dolgun kirpikleri... Sizce de muhteşem değil mi...


Kalbin o ışığı aşka da yansımadan olur mu. Bir ikon aşkla da bakmalı bence. Gözler de böyle eksik kalmamalı, onlar da aşk için parlamalı.Taşıdığı her şeyle hafızada yer etmeli bir ikon. Audrey Hepburn ve bu elbisesi gibi. Breakfast at Tiffany's filminde giydiği "gelmiş geçmiş en iyi film kostümü" seçilen bu Givenchy elbise pek çoğumuzda hayranlık uyandırmıyor mu? 


 Her şeyiyle uyumun ta kendisi olmalı bir ikon. Bu fotoğrafta rahatsız eden bir ayrıntı var mı.. Bence yok. Elinde kahvesi, gözünde güneş gözlüğü, o meşhur Givenchy elbisesi, Tiffany'nin vitrinine bakarken Audrey Hepburn yine muhteşem.


          Şaşkın bir bakış da ancak bu kadar yakışmalı. :)


Garip garip giyinen, görgüden bihaber, zarafetten bihaber, bir markanın kafalarında yarattıkları cazibesine sığınmaktan başka gösterişi olmayan olamayan, paylaşmayan, üretmeyen ve sadece tüketen boş insanlar "ikon" diye anıladursun bence bir stil ikonu aynen böyle olmalı. Audrey Hepburn gibi. Ben de post'u Audrey'in elinde sigara ağızlığıyla, ikonlaşmış meşhur fotoğrafı ve benim de çok sevdiğim o muhteşem sözüyle bitiriyorum. Diyor ki Audrey Hepburn;

"Eğer güzel gözlerin olmasını istiyorsan,
İnsanlara iyilikle bak.
Eğer saçların güzel olsun istiyorsan,
Bırak çocuklar geçirsin ellerini saçlarından.
İnce bir bedense isteğin,
Ekmeğini açlarla bölüş.
Ve güzel dudaklara sahip olmak için,
Sadece güzel sözler söyle."

Başka da bir şey söylemeye gerek var mı...4 yorum:

 1. eskiden insanlar bir proje olmadigi icin, tamamen kendi stillerini olusturduklari, giydirilmedikleri ama giydikleri icin bu kadar dogal duruyor iste.

  http://the-lizard-queen.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. Evet gerçekten öyle. Kendi ruhlarını, hissettiklerini katabiliyorlarmış giyimlerine ve sadece giyinmek olarak algılamıyorlarmış.
  Şimdi böyle algılayanlar modaya en büyük kötülüğü yapıyorlar bence...

  YanıtlaSil
 3. Bende cok severim Audrey Hepburn´i :) O gercekten bir ikon!

  http://bouquet-defleurs.blogspot.de/

  YanıtlaSil
 4. Değil mi :) Her şeyiyle bir ikon kesinlikle Audrey!

  YanıtlaSil