Pazartesi, Mart 18, 2013

-BEN HALİ | Bir fincan kahve? :)Dalları neredeyse yere değecek olan bu uzun ve şişman ağacın tüm o güzel sohbetlerin, keyif saatlerinin, sabah gözlerimizi daha bir güçlü açabilmenin sebebi olduğunu biliyor muydunuz? Buradan tam görülmese de çiçeklerinin beyaz olduğunu, dikildikten üç yıl sonra meyve verdiğini ve sonra yaklaşık otuz kırk yıl daha meyve verdiğini?

Elbette ki kahve don olaylarının olmadığı yerde yetişiyor. Ve aslında pek çok kahve türü olmasına rağmen sadece Arabica ve Robusta türlerinin tarımı yapılıyor. Ancak damak tadı açısından en uygun kabul edilen tür Arabica. 


Ben bu aralar kendilerine uzaktan bakıp kokusunu içime çekmekle yetinsem de, yerine demir ilaçları ve meyve sularıyla haşır neşir olsam da aslında tam bir kahve tutkunuyum. Onsuz geçen günüm de gecem de yokken şimdilerdeki bu uzaklık sebebiyle bu yazıyı daha bir özlemle yazıyorum. :)

Bendeki kansızlığın sebeplerinden biri kahve evet. Ki o da gerçekten aşırı tükettiğim içinmiş. Ama doz konusunda kendime bir ince ayar çekersem vazgeçmeyeceğim kahveden ki zaten gerek de yokmuş. Çünkü sanılanın aksine ve dozunda tüketilirse kahvenin faydaları da hayli çokmuş.


Başta sağlık açısından değinecek olursak İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre kahve, işlenme sürecinde antioksidanlarını kaybetmediği için kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engelliyormuş. Kafeindeki uyarıcı maddenin dikkat artırıcı bir etkisi varmış ve konsantrasyonu olumlu etkiliyormuş. Yine kahve karaciğere ve baş ağrısına iyi geliyormuş. Bir de sanılanın çok aksine selülit tedavisinde etkili bir silahmış; pek tabii şekersiz olması kaydıyla. :)

Sağlığa bu kadar faydası olan kahvenin sosyal hayatımıza da olumlu etkileri de hayli fazlaymış. Mesela özgüveni artırıcı etkisi olan kahve yanı sıra insan ilişkilerinin güçlenmesinde de önemli bir sebepmiş. Zaten ritüellerimizden, eşe dosta  “bir kahve içelim” dememizden, onu “bahane” edişimizden belli değil mi... :) Şarkılara konu olmasıyla, keyiflerin başlıca sebepleri arasında yer almasıyla, üzerine onca yazılıp çizilmesiyle kahve gerçekten bir içecekten çok daha fazlası değil mi? :)


Ama bu kadar güzel şeyden sonra bir de üzücü haber var. İklim değişikliği yüzünden 2080 yılında kahvenin tamamen yok olacağı söyleniyor. Bu lezzeti tatmayacak bir nesil olmasa keşke ancak kahvenin yetiştirilmesinin de hayli zor olduğu biliniyor. Ancak 2080’de tamamen yok olacağı beklenen kahve türü de ne yazık ki damak tadımıza en çok uyum sağlayan Arabica.

Bizde de Mersin ve Anamur’da deneme dikimleriyle iyi sonuçlar alınmış aslında Arabica’dan. Keşke devam edilse! Hazır kahve kültürü giderek gelişen bir toplum oluyorken ne iyi olur!


2011 verilerine göre Türkiye'de kahve tüketimi kişi başına 0.52 kg olsa da kahve kültürümüzde de ciddi bir gelişme var evet. Bunu Türk kahvesi ve nescafe ile sınırlı kahve algımızda artan çeşitlilikten anlayabiliyoruz. Latte, mocha, americano, espresso gibi kahveler de artık daha çok tercih ediliyor. Öyle ki seçim kriterlerinde yağlı-yağsız, laktozlu-laktozsuz süt ayrımı yapabilecek kadar bir damak zevkimiz bile oluştu artık.


Bir de naçizane bir öneri: coffeeplaylist.com Bu adreste kahveye dair muhteşem şeyler bulacaksınız. Onur Yüksel'in kahveyle müziği buluşturduğu Coffee Playlist, kahve türlerine göre şarkı paylaşımlarının yapıldığı, zengin arşivi olan harika bir site. Bence buraya sık sık uğrayacaksınız. 

Zaten leziz mi leziz bir fincan kahveye fonda aynı lezzette bir şarkının eşlik etmesinden güzel bir şey var mı... :) Ve bir de şu söz; kahveyi çok güzel anlatmıyor mu?

"Filozofun biri üstelik en büyüklerindendi
 Demiş ki kahvenin en iyi tarafı,
 Her duruma ve günnün her saatine uymasıdır
 Hakikatli bir söz. Bir bilgenin sözü!"Afiyet olsun! Kahve de hayatınıza hep güzelikler katsın. :)


Kaynaklar: wikipedia, Milliyet-Fatoş Karahasan (14.03.2013http://ekonomi.milliyet.com.tr/tchibo-turk-kahvesine-sahip-cikiyor/ekonomi/ekonomiyazardetay/14.03.2013/1680072/default.htm ), Daily Mail (http://www.dailymail.co.uk/health/article-3027/How-healthy-cup-coffee.html), Yrd. Doç Dr. Cen Günay-İki Kenti Birleştiren Kadim Miras, Starbucks, Pinterest

3 yorum:

 1. Ben de bir kahve bağımlısıyım herşeyden çok keyfi için:) Ellerine sağlık güzel bir yazı olmuş:)
  Ezgi

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar,

  Kırk yıl hatırı olduğu söylenen, Cenab-ı Hakk'ın bu güzel nimeti için O'na sonsuz hamd ve senalar olsun.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 3. @Ezgi Çok teşekkür ederim. Keyfi gerçekten bambaşka :)
  @Recep Altun Teşekkürler.

  YanıtlaSil