Perşembe, Ocak 16, 2014

BEN HALİ | Erken biten güne teşekkür


Uzun zaman olmuş. Hafta içi günü aydınlıkken yakalayamayalı baya olmuş. Bir de son zamanlarda internet alışverişine öyle bir kaptırmışım ki kitaplarımı bile ne zamandır bir kitapçıdan gidip almıyorum.


İşte tam öyle bir zamanda ayaklarım kalbimden hızlı davranıp hiç planda yokken beni bir kitabevine atıyor. Özlem gidermek üzere kavuşuyoruz. Biraz da çabuk biten o gün; onun da bu çok özlediğim saatlerle kavuşmamda payı büyük.


Her bölümü iki üç kere turluyorum. Raflar arasında kayboluyorum. Bir kitabı alıp diğerini bırakıyorum. Oturup elimdekileri tekrar tekrar karıştırıyorum ve tam çıkıyorken de ufacık ama çok kıymetli bir hediye veriyor Yapı Kredi Yayınları bana. Bu minik cep kitabı Yaşar Kemal'in düz yazı kitaplarının ilk cümlelerinden oluşuyor.


Yazı da, bu yazıyı yazdıran o güzel güne teşekkür olarak Yaşar Kemal'in "Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana-Bir Ada Hikayesi 1"inin ilk cümlesiyle bitsin diyorum:


"Tanyerleri ışıdı ışıyacaktı. Deniz sütlimandı, apaktı. Küreklerin şıpırtısından başka ses yoktu. Martılar daha uyanmamıştı. Gün doğmadan önceleri, dünya dümdüzken, deniz işte böyle sonsuz bir aklığa keser."

 

Herkese mutlu haftalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder